COBO Wallet; All-in-One Cüzdan ile Crypto-Paralarınız Evinde.

Herkese Merhaba! Blockchain teknolojisi ile tanıştığımdan beri Dünya sanki daha hızlı dönüyor, daha özgür ve çok daha küçük. Size de öyle gelmiyor mu? İnternetin keşfi ile başlayan globalleşme, blockchain devrimiyle en üst noktaya ulaştı. Dünyanın neresinde yaşarsak yaşayalım artık her bilgiye saniyeler içinde ulaşabiliyoruz. Dünyanın bize göre en uzak köşesinde gerçekleşen bir olayı dakikalar içinde öğrenebiliyoruz. Buraya kadar olan gelişmelerde internetin keşfi rol oynadı. Ancak internetin yaygın kullanımıyla birlikte eksiklikleri ya da olumsuz tarafları da görülmeye başlandı. Verilerin depolanması çok büyük serverlar gerektiriyordu örneğin. Merkezi sunucuların varlığı size ulaşan bilginin sansür mekanizmasına takılmasın sağlayabiliyordu. Ya da internet üzerinden gönderdiğiniz kişisel bilgiler ya da finansal varlıklarınız 3. Kişilerin eline geçebiliyordu.
Blockchain ağları öncelikle dağıtılmış defter teknolojisi ile verilerin tek merkezde toplanması gerekliliğini ortadan kaldırarak büyük serverlara çözüm sağlarken, verilerin değiştirilmesi riskini de en aza indiriyordu. Veriler zincir üzerindeki ‘node’lara dağıtılırken, merkeziyetsizlik size özgürlük sağlıyordu.
Blockchain teknolojisinin yarattığı asıl büyük devrim P2P transferiydi ki eşlerarası veri transferine olanak sağlayan bu teknolojik devrim 3. kişilerin ya da kurumların insanların üzerindeki kontrolünü sona erdiriyordu. Neyi transfer ettiğinizin önemi yok ancak transferin büyüsü 3. kişiye ihtiyaç duyulmamasıydı. İşte bu noktada cryptocurrency girdi hayatımıza.

Blockchain ağında doğrulama işlemi benzersiz bir kod üretiyordu ve bu benzersiz kod dijital para, crypto-para ya da sanal para, adına ne derseniz deyin bir değişim değeri üretiyordu. Üstelik bu değeri bir banka ya da finans kurumu aracılığı olmadan sınır ötesinde istediğiniz yere dakikalar içinde transfer etmeniz mümkündü. Bu işlem şekli merkezi otoritelerin, sizin varlıklarınız üzerindeki kontrolünü ortadan kaldırıyordu.
Şimdi bir çoğumuzun günlük hayatında çok önemli yer tutmaya başlayan crypto-paralarımızın geçmişini bırakıp, tanıtacağım cüzdan projesine geçmek istiyorum. On yılı aşkın zamandır hayatımıza giren blockchain teknolojisinin crypto-paraları Satoshi’nin Bitcoininden bu yana çok çeşitlendi. Gerek miktarları gerek özellikleri yani üretildikleri ağları birbirinden farklı olan dijital paralarımızın saklandığı digital cüzdanlar da o oranda farklılaştı. Zaman zaman herhangi bir dijital varlığımızı kullandığımız geleneksel paraya çevirmek için yapılması gereken işlem sayısı o kadar çok artıyor ki işlemi yapmaktan vazgeçer olduk.

 

NEDEN COBO WALLET?

Dijital bir cüzdanı kullanmaya karar verirken hangi özelliklerine bakıyoruz bir düşünelim.

  1. Kullanım Kolaylığı: Benim için en önemli olan özelliği ile başlayacağım. Crypto para ile ilgilenenler bilir, pek çok platform, borsa ve cüzdan yazılımını anlamak ve kullanmak için bilgisayarların çalışma mantığını bilmek yetmez neredeyse yazılımcı olmanız gerekir. Bu açıdan incelendiğinde COBO wallet kadar kullanıcı dostu, basit ve anlaşılır menülerle donatılmış bir cüzdan görmedim. Hayallerimin cüzdanını anlatmıyorum. IOS ve Android sürümlerini buraya basarakindirebilirsiniz. Ben de Mobil cüzdan yazılımını indirdim ve inceledim. Gerçekten cüzdanın arayüzü çok iyi tasarlanmış, kullanıcı dostu ve işlevsel bir cüzdan yazılımı üretilmiş. Ayrıca All-in-One Wallet özelliği ile hem Cloud Wallet hem de HD Wallet yazılımına erişebiliyorsunuz.

2.Bütün coin ve tokenlere Erişim Kolaylığı: Tamam bütün kelimesi biraz abartıydı kabul ediyorum. Ancak 20’den fazla coin ve 500’den fazla tokeni bu cüzdanda listeleyebilirsiniz desem ne dersiniz? Eminim hiçbiriniz aynı anda 500 tokeni izlemiyorsunuzdur. Dolayısı ile benim bütün tokenleri destekliyor demem çok büyük hata olmaz. Oysa elinizdeki cüzdanlara bakın. En fazla BTC ile birlikte belirli bir işletim sisteminin örneğin Ethereum tabanlı tokenleri ya da EOS tabanlı tokenleri desteklerken COBO Wallet neredeyse tüm ağların digital paralarını destekliyor. Bu size en başta kendi cüzdanınız içinde Exchange yapma olanağı tanıyor ki dijital para takası yaptıysanız bunun pek çok platform ve borsada ciddi prosedürler içerdiğini bilirsiniz.

3.Cüzdanın Güvenliği: Hepimiz için en büyük öncelik cüzdanımızın güvenliğidir hiç tartışmasız. Çünkü blockchain ağları bize 3. Taraf olmadan para transferi yapma olanağı sunarken aynı zamanda bir de sorumluluk yükledi. Paramızın güvenliğinden biz sorumluyuz. Çünkü şifrelerin güvenliğinden biz sorumluyuz. Banka havalesiyle yurtdışına para gönderirseniz bu en az 3 gün sürer ve sizden ciddi miktarda işlem masrafı alırlar. Ancak paranızın yolda yok olması gibi bir sorun olamaz. Banka güvencesi ve tabii ki kontrolü altındadır. Dijital paranızı sınırlar arası gönderirseniz sadece birkaç dakikanızı alır. Bu arada sırası gelmişken yazalım. İki cobo cüzdanı arasındaki işlemlerden hiç masraf alınmaz. Farklı cüzdanlarda da ücret bankacılık ücretleri ile kıyaslanamayacak kadar azdır. COBO Cüzdanınızın login ve ödeme şifreleri dışında telefon 2FA kimlik doğrulama, Webde kimlik sorgulama gibi çok katmanlı güvenlik duvarları vardır. HSM ve bir banka kadar titzlikle korunan çoklu imza kartları dijital varlıklarınızı koruyacaktır.

 

4. Cüzdan Güvenirliği: Cobo cüzdanı benzeri pek çok cüzdandan ayıran en önemli özelliklerinden birisi de hardware cüzdanıdır. Aşağıda bu soğuk cüzdan depolamasını yapacak cüzdanın kısacık bir videosunu size sunmak istiyorum. Lütfen bir dakika ayırıp izleyin, gördüklerinize inanamayacaksınız. Üstün askeri ölçütlere sahip bir donanım cüzdanı ile karşılaşacaksınız. Darbeye ve suya dayanıklı bu depo ile hiç korkmadan tüm assetlerinizi saklayabilirsiniz. COBO Cüzdan farkı burada başlıyor. Riski en aza indirmek için sürekli işlem görmeyen varlıklarınızla ticaret yaptıklarınızı ayırma özelliğine sahip bir yazılım geliştirilmiş. Dolayısı ile cobo cüzdanda hacklenme riski ciddi şekilde azaltılmış.

5. DApp Store’da Devrimsel Yenilik: Size kendi mobil cüzdanımdan screen shot attım. Bakalım tanıyabilecekmisiniz. 2018 de fırtına gibi esen kedilerimizi anımsıyor musunuz? Bunun gibi pek çok oyunu kullanabileceğiniz gibi, cüzdanınızdan ulaşabileceğiniz çeşitli yardımcı uygulamalar da parmaklarınızın ucunda sizi bekliyor. Üstelik sadece kullanıcılar için değil DApplar. DApp geliştiricileri için de cobo yazılımı açık. DApp’ınızı cobo ile listelemek isterseniz proje şirketiyle iletişime geçmeniz yeterli olacaktır. Yani kısaca CryptoKitties, Axie Infinity ve daha fazlası ile buluşmak isterseniz cüzdanın 3.12.0 sürümü artık hazır. Tek yapmanız gereken buradan Cobo IOS ya da Androidsürümünü indirmenizdir.

Son birkaç cümle:

Yeni bir projeyle ilk karşılaştığımda önce ürettiği ürüne bakarım, sonra yapmayı iddia ettiği değişiklikleri ne kadar yaptığına ya da yapabileceğine ve son olarak da takımı oluşturan kişilere bakarım. Cobo Cüzdan projesini incelemeye başladığımda donanım cüzdanını gördüm ki yukarıda size de videosunu sundum, çok etkilendim. Sonra cüzdan yazılımında vaat ettiklerine baktım ki mobil cüzdanları hazırdı, indirdim ve test ettim. Gerçekten her türlü konfor düşünülmüş, kullanıcı dostu ve güvenli bir cüzdan yazılımıydı. En son olarak takımı oluşturan CEO ve Kurucu ortak Discus Fish ve CTO Changhao Jiang için yazılanlara baktım ki sizinle paylaşmadan geçemeyeceğim kadar önemli iki kişi ile karşılaştım.

Discus Fish:

COBO Wallet şirketinde kurumsal strateji, ürün tasarımı ve iç pazarlama ile ilgilenen Discus aslında sanal dünyadaki adı. Asıl adı Mao Shixing olan Discus Fish Çinin crypto-para girişimcilerinin düşünce liderlerinin başında geliyor. Çin madenciliğinin dünyaca ünlü hale gelmesinde ön sıralarda öncülük etmiş, ilk çince madencilik öğreticisini yazmıştır. Dünyanın en büyük entegre dijital para birimleri olan F2Pool’un kurucusudur. Ayrıca Çin’de ilk Bitcoin portalı Yibite’nin kurucu ortağı ve COO’sudur.

Changhao Jiang

Changhao Jiang; En az Discus kadar parlak bir geçmişe sahip olan CTO, Cobo’da ürün geliştirme, güvenlik ve dış ülkelere genişlemeden sorumlu. 2013 yılında OKCoin tarafından alınan ilk digital cüzdan olan Bihang in üreticisi. Google ve Facebook’da platform mühendisi olarak çalışmış olan Jinag ‘Big Pipe’ protokolünü icat eden bilişimci Illinois üniv.’den doktora sahibi bir bilim adamı.
Bilmem bu açıklamalar size fikir verdi mi? Bu proje benden tam not aldı. Cobo wallet ücretsiz bir yazılımdır ve denemekle bir şey kaybetmeyecek aksine kazanacaksınız. Şirket ce ürünle ilgili daha çok bilgi edinebileceğiniz yararlı linkleri ve sosyal medya linklerini sizin için aşağıda listeledim. Hepinize Bol Kazanç diliyorum.

Yazan N.İpek Celik
Bitcointalk ID: naz14

Bitcointalk profile link: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=2221283

Yararlı Linkler ve Sosyal Medya

Website: http://cobo.com/
Ann Thread: https://bitcointalk.org/index.php?topic=5129263
Bounty Thread: https://bitcointalk.org/index.php?topic=5129262.0
Telegram: https://t.me/cobowallet
Facebook: https://www.facebook.com/coboOfficial
Twitter: https://twitter.com/Cobo_Wallet
Linkedin: https://www.linkedin.com/company/coboofficial
Medium: https://medium.com/cobowallet
Youtube: https://www.youtube.com/channel/UC4pPHVxoBYQubw19zL9tu-A/videos

0

Publication author

offline 4 weeks

ipek

0
Comments: 1Publics: 1Registration: 21-04-2019
Authorization
*
*
Войти с помощью: 
Registration
*
*
*
Войти с помощью: 
Password generation