Novam: IoT için Dağıtılmış Siber Güvenlik


NOVAM temel olarak bir siber güvenlik programı tarafından yönetilen ilk Yapay Zekadır. Sağlık kontrolünün doğruluğunu artırmak için DLT kullanır. Makine öğrenimini ve olasılıksal matematiği kullanarak, her zaman mevcut, uyarı ve cihaz agnostik bir güvenlik sistemi sunar.

Temel olarak, küresel Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazlarında tehditleri otomatik olarak izleyerek ve hafifleterek uç noktaları ve ağları korumak için tasarlanmış bir bağışıklık sistemidir. NOVAM ICO sadece anormallikleri bulmakla kalmaz, aynı zamanda onları teknoloji bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için de düzeltir.

NOVAM, gerektiğinde toleransı artırmak için tasarlanmış bir kendini iyileştirme platformu ile işletmelere, kuruluşlara ve insanlara koruma sağlar.

Neden Novam?

NOVAM, küresel iletişim ve tehditlerin kesintisiz görünümlerini oluşturmak için tüm altyapı, ağ ve uç noktaları izlediği bilinmektedir. NOVAM, küresel Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazlarında tehditleri otomatik olarak izleyerek ve hafifleterek uç noktaları ve ağları koruduğu bilinmektedir. NOVAM, bootloader seviyesinde çalışır ve böylece işletim sisteminin ve donanımın tehlikeye girmediğinden emin olmak için IoT cihazlarını blockchain’e bağlar.

Makine öğrenimini, olasılıksal matematiği ve ek yöntemleri kullanarak, NOVAM’ın sistemi, tehdit hakkında önceden bilgi sahibi olmadan, izleme, tanımlama, uyarma ve bazı durumlarda tehdidi otomatik olarak ortadan kaldırmak veya değiştirmek için bir bağışıklık sistemi yanıtı da başlatır.

O nasıl çalışır?

NOVAM, küresel Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazlarında tehditleri otomatik olarak izleyerek ve hafifleterek uç noktalara ve ağlara koruma sağladığından bilinmektedir. Ayrıca kurumsal risk yönetimi departmanları ve güvenlik ekiplerine Distributed Ledger Technology (DLT) aracılığıyla denetim ve uyum için adli güvenlik soruşturma platformu sunmaktadır.

NOVAM, esas olarak Donanım satıcılarına, yazılım satıcılarına ve siber güvenlik ürünlerine odaklanmaktadır.

NOVAM Token, tehditleri izleme, azaltma, denetleme ve düzenleyici uyumluluğu içeren hizmetler için ağ ve platforma erişim sağladığı bilinen bir yardımcı yazılım lisansıdır. NOVAM teknolojisi ayrıca kullanıcı, ağ ve cihaz kimlik doğrulaması ve doğrulama amaçları için sistem sağlık kontrollerine izin verir.

NOVAM, güvenli önyükleme zincirinden, mobil uygulamadan, işletim sisteminden ve ağdan gelen IoT tehditlerini otomatik olarak izlemek ve azaltmak için AI ile birlikte dağıtılmış defter teknolojisinden yararlanır.

Ayrıca, NOVAM’ın, bir immutable dağıtılmış defter içeren sistem olaylarını sağlamak için tehdit izleme ve tespit hizmetlerine denetim ve düzenleyici uyum entegrasyonu sağlaması da bilinmektedir. NOVAM siber güvenlik tehdit algılama, cihaz azaltma ve uyumluluk için standart dağıtılmış defter olmayı hedeflemektedir.

Proje hedefi

NOVAM platformunun yaratıcılarının temel amacı, bu cihazları kullanan IoT cihazları ve sistemlerinde güvenlik düzeyini artırmaktır.

2018-12-07_14-38-22.png

Çalışma prensibi

Bu platformun çalışmaları üzerinde durulacak:

 • şirket donanım Kök, TEEChip ve OEM Kök üretimi konusunda uzmanlaşmıştır;
 • yazılım üreten firmalar;
 • yüksek düzeyde siber güvenlik ihtiyacı olan işletmeler ve tüketiciler;
 • e-ticaret;
 • Ödeme sistemi.

2018-12-07_14-43-50.png

IoT verilerinin güvenliği, NOVAM platformunun benzersiz bir koruma mekanizması tarafından sağlanacaktır. Bu mekanizma, yazılım ortamındaki en küçük değişiklikleri izlemenize olanak tanıyan ve hackerlar tarafından sessiz bir saldırı olasılığını tamamen ortadan kaldıran matematiksel olasılık hesaplarını içerir.

Ayrıca, NOVAM sistemi yapay zekayı sadece yeni tehditleri tanımakla kalmayıp aynı zamanda daha önceki hacker saldırılarını hatırlamak ve onları insan vücudunun bağışıklık sistemi gibi başlangıç ​​aşamalarında engellemek için de kullanacaktır. Yapay zeka platformu şunları yapabilecek:

 • Sadece dışsal değil, aynı zamanda iç güvenlik tehditlerini de tanımlamak;
 • tüm ağı sadece kendi bölümlerini değil aynı zamanda analiz eder;
 • tehditlere özerk cevap vermek.

Yapay zekanın, giden tehdidin şiddetini otomatik olarak fark edeceğini ve buna uygun bir şekilde cevap verebileceğini not etmek önemlidir. Ağdaki katılımcı sayısı arttıkça, yapay zeka daha fazla bilgi toplayacak ve daha yüksek seviyede koruma sağlayacaktır. NOVAM düğümleri ile iletişim olmasa bile, cihaz üzerinde bir istemci varsa, operasyonların güvenliği sağlanacaktır. Platform koruma sisteminin sadece tüm ağı değil, aynı zamanda tüm katılımcılarını da koruması önemlidir.

2018-12-07_14-50-43.png

NOVAM istemcisinin ana işlevleri şunlardır:

 • fonksiyonel test;
 • güvenlik açıklarının otomatik olarak düzeltilmesi.

Otomatik iyileştirme seçeneği, kurum sahipleri ve ağ üyelerine en son güncellemeler ve güvenlik açıklarının düzeltilmesi hakkında bilgi sağlayacak olan YAZILIM yazılımı tarafından kullanılacaktır.

NOVAM platformu ile blockchain ve ademi merkezileştirme teknolojilerinin kullanılmasına dikkat edilmesi de önemlidir. Bu bileşenler sayesinde, hackerlar fiziksel olarak imkansız olan tek bir sunucu yerine birkaç bin düğüm saldırmak zorunda kalacaklar.

2018-12-07_14-54-59.png

Platformun ana para birimi, aşağıdakiler için kullanılabilen MNVM simgeleri olacaktır:

 • Platform hizmetlerine erişim;
 • işlem yürütme;
 • ek teknik yardım için ödeme;
 • İstemci özelliklerine erişim kazanmak.

ICO sırasında para almak mümkün olacak.
2018-12-07_14-18-06.png

ICO’nun tarihleri ​​ve detayları

MNVM madeni paraların kamu satışı bu yıl 1 Aralık’tan 1 Ocak’a kadar sürecek. 1 tokenin maliyeti 0,06 dolar olacak.

Softcap projesi – 500 bin dolar, hardcap – 2.076 milyon dolar.

Tokenlerin dağılımı şöyledir:_

2018-12-07_15-01-08.png
2018-12-07_14-18-06.png

Son düşünce

Böylece, yukarıdaki tartışmadan, NOVAM’ın gerçekten siber güvenlik için geliştirilmiş benzersiz bir platform olduğu söylenebilir. Platform buna değer kılan birkaç kullanışlı özelliğe sahiptir. Platform hakkında resmi sitesinde daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

NOVAM projesinin resmi kaynakları:
WEBSITE: https://novam.ai
TELEGRAM: https://t.me/joinchat/JH7pGUXwY6FTmxUdm5-OHQ
WHITEPAPER: https://novam.ai/wp-content/uploads/2018/10/NOVAM-Whitepaper.pdf
ANN THREAD: https://bitcointalk.org/index.php?topic=5052153.0
FACEBOOK: https://www.facebook.com/novamintl/
TWITTER: https://twitter.com/NOVAMIntl
MEDIUM: https://medium.com/novam
REDDIT: https://www.reddit.com/r/NOVAM/
LINKEDIN: https://www.linkedin.com/company/novam-intl/
YOUTUBE: https://www.youtube.com/channel/UCic2vb_w78pW34LqFFUVFmg


Bitcointalk Username : Criptocash
My Bitcointalk PROFILE : https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=1840675
0x9879AE1fcDF06912B076D301a301cd5e8Da8b629

0

Publication author

offline 4 months

criptocash

0
Comments: 0Publics: 149Registration: 17-05-2018
Authorization
*
*
Войти с помощью: 
Registration
*
*
*
Войти с помощью: 
Password generation