Open Platform | Uygulamalar İçin ilk Blockchain Ödeme Altyapısı

open 1.jpg

İntenet hayatımızın her alanına girdi. İnsanlar bu dünyada oturup bu dünyada kalkıyor. Yiyeceklerden giyeceklere kadar neredeyse tüm gereksinimler online olarak karşılanır hale geldi. Alışveriş mağazaları yerini alışveriş sitelerine bıraktı. Artık mağazalara cebimizdeki telefon kadar yakınız. Aldığımız veya gördüğümüz hizmetlerin bedelini yine buradan ödemek zorunda kalabiliyoruz. Bu ödemeleri gerçekleştirmek için çeşitli yöntemler, websiteleri veya uygulama platformları var. Bunlardan bazıları PayPal, Stripe, WooCOMMERCE, SHOP, vs. Bu ödeme çeşitlerinden bir tanesine değinmemizde fayda var. Amerika merkezli Stripe adlı bir şirketin geliştirdiği Stripe API arayüzü sayesinde ödemeler, istenilen şekilde istenilen çeşitte gerçekleştirilebiliyor.

Online ve mobil ödeme sistemi olan Stripe API sayesinde web ve mobil uygulamalarda herhangi bir aracı modül olmadan sistemde yer alan fiat para birimleri ile ödeme gerçekleştirilebilir. Stripe, şu anda 130 u aşkın ülkede 135 den fazla para birimi ile hizmet vermektedir. Yapılan olay aslında gayet basit. Stripe API’yi kendi sistemlerine entegre eden geliştiriciler veya şirkeler, verdikleri hizmet karşılığında alacakları ödemeyi Stripe API arayüzü sayesinde istedikleri fiat para biriminde alabiliyorlar. Aslında kullanıcı ve geliştirici arasından basit ve kullanışlı bir köprü görevi görüyor. Kısacası şirketlerin veya geliştiricilerin çevrimiçi ödemeleri kabul etmesine yardımcı olan ödeme sistemi olarakta bahsedebiliriz. Bu sistemi blockchain dünyasına entegre eden bir proje hayata geçiyor.

Open Platform

Open, Stripe API den esinlenilerek yola çıkılan bir proje. Yukarıda bahsedilen ödeme sistemini blokchain dünyasına entegre edilmesi ve kripto paralarında içinde yer aldığı bir ödeme ağı oluşturulması planlanıyor. Şu anda blockchain tabanlı bir ödeme altyapısı olmadığı için, Open Platform; herhangi bir ödeme şeklini kullanarak, herhangi bir kripto para birimini, herhangi bir blockchain tabanında ödeme biçimi olarak kabul edilmesini sağlayan ilk ve tek ödeme altyapısı olma özelliğine sahip. Platform, geliştiricilerin ve kullanıcıların ihtiyaçlarını göz önüne alarak ödemeler için Open API yi kullanıma sunuyor.

Open API, mobil ve web uygulamaları için ilk blockchain ödeme altyapısı olma özelliğine sahip. Open’ın ödeme altyapısı yazılım geliştiricilerine uygulamalarında kullanabilecekleri, yapılan ödemeleri cüzdanlarına çekebilecekleri gereken altyapıyı sunuyor. Merkezi uygulamalar ile merkezi olmayan blockchain arasında bir köprü görevi görecek. Kripto para birimi ile daha önce hiç deneyimi olmayan uygulamaları kripto dünyası açısından erişilebilir ve ulaşılabilir hale getiriyor. Ayrıca platform herhangi bir blockchain tabanında veya herhangi bir yazılım uygulamasında çalışabilir. Platformun API’si JavaScript, Android, IOS, ReactNative tabanlı uygulamaların, blockchain ve kriptoya erişimini mümkün kılıyor.

Uygulama geliştiricileri geliştirdikleri projelere Open API arayüzünü ekleyerek kullanıcılar ile aralarındaki etkileşimi daha şeffaf ve net hale getiriyor. Şu anda bulunduğumuz şartlarda uygulama geliştiricileri ile kullanıcılar arasında uygulama mağazaları köprü görevi görüyor. Uygulama içi herhangi bir satış işlemi için uygulama mağazaları ile etkileşime geçilme zorunluluğu var. Uygulama mağazaları bu köprü görevi için %30 luk bir kesinti yapma hakkına sahip. Bu kısma yorum bile yapmaya gerek yok. 2017 senesinde uygulama mağazalarında 37 milyar dolarlık satın alım işlemi gerçekleşmiş. Bu verilere göre yaklaşık 12 milyar dolarlık bir kesinti mağazalara aktarılmış. Aradaki bu inanılmaz rakamlar hem geliştiriciler hem de kullanıcıların cüzdanına yansıyor. Open Platform. geliştirdiği arayüz sayesinde geliştiriciler ile kullanıcılar arasında yer alan mağaza faktörünü ortadan kaldırarak geliştiricileri hiçbir aracı olmadan kullanıcılar ile buluşturuyor. Bu sayede ekstra ortaya çıkan masraflar ortadan kaldırılması planlanıyor. Ayrıca blackchain teknolojisi sayesinde günleri hatta haftaları bulan bekleme süreleri ortadan kalkıyor. Gereksiz aracılar ve bürokratik işlemler rafa kalkıyor. 3. Parti ücretleri ve gereksiz masraflar tarihe karışıyor. Uygulama geliştiricileri istekleri dahilinde istedikleri ödemeleri fiat para birimleri veya kripto para ile temin edebilecek.

Platform içinde hareket edebilmek için platformun geliştirdiği Open tokenlerine ihtiyaç duyuluyor. Open tokenler, platformda işlem yapmak ve platform tarafından sağlanan hizmetlere erişmek için kullanılıyor. Toplam token miktarı 1,000,000,000 olarak belirlenen Open, bu tokenlerin %47 sini token satışında sattı. Open toplam 30.000,000$ lık hardcapı ön satışta gerçekleştirerek büyük gövde gösterisi yaptı. %3 lük kısmını ödül kampanyalarına ayrılmış. Ayrıca Open, tokenlerin %20 sini Open API arayüzünü kullanacak olan uygulama geliştiricileri ve web platformları için teşvik olarak ayırdı. Geriye kalan kısmı ise proje ekibi ve projenin gelişimi için ayrılmış…

Website : https://www.openfuture.io/
Bounty : http://bountycontest.openmoney.digital/2043
Whitepaper : http://go.openmoney.digital/fxbw

0

Publication author

offline 12 months

kate555

0
Comments: 0Publics: 63Registration: 25-02-2018
Authorization
*
*
Войти с помощью: 
Registration
*
*
*
Войти с помощью: 
Password generation