Open Platform | Uygulamalar İçin İlk Blockchain Ödeme Altyapısı

open 1.jpg

… Open Platform, mobil ve web uygulamaları için blockchain tabanlı ilk ödeme altyapısını hayata geçiriyor. Platform sayesinde merkezi olan Amazon, Netflix gibi altyapılar, blockchain ile çok kolay bağlantı kurabiliyor. Aslında amaçlanan şey, blockchain teknolojisinin teknik uygulama detaylarına aşina olmayan, ancak bazı yönlerini kendi ürünlerine entegre etmek isteyen uygulama platformları için dijital bir ekosistem yaratmak. Bunu yapmak için herkesin kullanabileceği, merkezi olmayan, açık kaynak platformu oluşturuldu.

Peki bu platform nasıl çalışıyor?

Bu sorunun cevabını verebilmek için önce tanımlanması gereken bir kaç kavram mevcut. Aslında bu kavramları Open API arayüzünde işlemlerin meydana gelmesini sağlayan iki ana çekirdek olarak nitelendirebiliriz.

Open Scaffold ve Open State

Uygulama geliştiricileri ile kullanıcılar arasındaki ödeme ağı bu iki kavram sayesinde gerçekleşiyor. Bu iki kavram, platform içinde birbirini tetikleyen ve tamamlayan akıllı sözleşmeler olarak belirtilebilir.

Open Scaffold, sistemin kullanıcılara açılan penceresi veya kullanıcılar ile geliştiricileri OpenAPI arayüzü sayesinde irtibata geçiren akıllı sözleşmelerdir. Kullanıcı ile geliştiriciler arasında hazırlanan dijital makbuz da denilebilir. Open State, kullanıcıların uygulama arayüzü ile ilk irtibata geçtikten yani Scaffold oluştuktan sonra Scaffold sayesinde tüm ödeme ve teslimat işlemlerinin gerçekleştiği, aynı zamanda yapılan tüm işlemlerin kayıt altına alındığı veritabanı olarak belirtilebilir. Geliştiriciler OpenAPI sayesinde Scaffold kullanarak fiyat ayarlamalarını istedikleri şekilde gerçekleştirebilir. Open State, Scaffold tarafından oluşturulduktan sonra blockchain sayesinde yapılan işlemlerin hepsi sonsuza kadar kayıt altına alınır.

open 2.png

State ve Scaffold hikayesi basit bir örnek ile daha iyi anlaşılabilir.

Öğle yemeği için hamburger dükkanına gidildiğini varsayalım. Kasaya gidip birşeyler yemek istendiği söylendiğinde kasa size bir menü gösterir ve siz bir tercih yaparsınız. Daha sonra kasa sizden tercih ettiğiniz menüye karşılık bir fiyat talep eder. Siz fiyatı ödediğiniz zaman kasa size fiyatın ödendiğine dair bir makbuz verir ve bu makbuzu şefe götürmeniz istenir. Şef makbuzu teslim aldığında fiyatın ödenmiş olduğunu anlar ve makbuzda yazan menüyü size sunar. Open API sayesinde gerçekleşen olay, bu örnek ile çok basit şekilde anlatılabilir.

Verilen örnek Open API arayüzüne göre yorumlanırsa, siz tercihinizi yaptığınız ve kasaya belirttiğiniz andan itibaren Scaffold işlemi başlar. Kasanın size vermiş olduğu makbuz, Scaffold olarak belirtilebilir. Scaffold oluştuğu andan itibaren sizin verilerinizi ve yapılan işlemlerin kayıt altına alındığı daha kapsamlı veritabanını Open State olarak belirtebiliriz.

Bir başka örnek verebilirsek herhangi bir ücretli web sitesine üye olmak istiyorsunuz. Açılan üyelik penceresindeki bilgileri ve ödeme bilgilerini doldurduktan sonra başvuru işlemini başlattığınız anda Scaffold oluşturulmuş olur. Daha sonra oluşturulan Scaffold, Open State tarafından uygulama platformuna veya uygulama geliştiricisine yönlendirilir. Scaffoldda daha önce uygulama geliştiricisi tarafından istenen şartlar ve ödemeler gerçekleşti ise abonelik işlemi onaylanır. Open API sayesinde kullanıcı aboneliğini, geliştiricide talep ettiği ödemeyi alır. Bu işlem saniyeler içinde gerçekleşir. Bu sayede ödeme ve teslimat için 3. taraflara güvenme sorunu ortadan kalkar.

Open API nin aktif olarak kullanılabilmesi için sistemin içinde Open tokenlerinin yer alması gerekiyor. Geliştirici tarafından scaffold, Open tokenleri ile istiflenmeli. Platform içinde gerçekleşen olaylar Open tokenleri sayesinde hayata geçiyor.

Open sayesinde merkezi uygulamaları değiştirmek zorunda kalmadan, mülkiyet veya ödemeyi almak için blockchain teknolojisinin yeniliklerinden yararlanılıyor. Platform herhangi bir blockchain altyapısında ( ETH, NEO, … ) çalışabilir ve herhangi bir uygulama altyapısına ( Android, JavaScript, … ) uygundur.

Ayrıca Open Platform, Silikon Vadisi’nin en önemli girişimlerinden bazılarını besleyen, yazılım geliştirme platformu Zensoft ile stratejik ortaklık kurdu. Bu sayede Open API arayüzünün aktif olarak pazara giriş yapması planlanıyor …

Website : https://www.openfuture.io/
Whitepaper : http://go.openmoney.digital/fxbw

0

Publication author

offline 1 year

dreyk

0
Comments: 0Publics: 29Registration: 03-04-2018
Authorization
*
*
Войти с помощью: 
Registration
*
*
*
Войти с помощью: 
Password generation