VANTA: GÜVENLİ VE GERÇEK ZAMANLI YENİ MERKEZSİZ AĞ KAVRAMI

Teknolojinin en önemli kilometre taşı olarak kabul edebileceğimiz internetin ortaya çıkması birçok şeyi derinden etkilerken hayatımızı da bu yönde değiştirdi.artık neredeyse bütün işlemlerimiz bu ağ üzerinden yürür oldu.Bu alanda hizmet veren firmalar dünyanın en değerli şirketleri listesinde üst sıralarda yer alıyor.
Blokzincir teknolojisi de bilişim dünyasına gelen en büyük yeniliklerden biri olarak artık herkes tarafından kabul ediliyor.blokzincir ile sağlanan şeffaflık ,dağıtık veritabanı yapısı,yüksek güvenlik ve aracıyı ortadan kaldırması gibi bir çok avantajı ile birçok yenilikçi projenin doğmasını sağlamış oldu.bilginin ne kadar önemli bir güç olduğu anlaşıldıkça bu teknolojiye olan talepte giderek daha da şiddetlenecektir.
İnternetin her alanda kendini göstermesi sonucu bütün cihazlar arasında bir veri etkileşimi oluşmaya başladı.bu etkileşimden doğan verilerin merkezi sistemlerde saklanması bilgisayar korsanlarının hedefi haline gelmeye yeterli oldu.

Kullanıcı temelinde konuya bakıldığında gerek veri sağlayıcı olsun gerekse veri istemcisi olsun Vanta kendi algoritmasına sahip olduğu için ve bu geliştirilebilir olduğundan ötürü bant genişliği yüksek yanıt süresi gibi hız ve gecikme kaynaklı sorunların yaşanmayacağını garanti etmektedir.

Vanta nedir?

Vanta platformu tasarlanırken p2p paylaşım sistemlerinden esinlenildi.böylece kişiler arası veri paylaşımını mümkün kılan bir yapı hayata geçmiş oldu.bu sistem kendi içersinde bağımsız bir programsal şema kullanarak veri transferi için kurulacak bağlantı şartlarını yeniden tanımlar.
Veri iletiminin yüksek kalitede olmasını sağlarken maliyet anlamında büyük bir tasarruf sağlayacak olan merkeziyetsiz yapısı ile gerçek zamanlı kişiler arası güvenli iletişim sağlamaya olanak veren akıllı bir ağ yapısıdır.

Bu ağ yapısında verilerin güvenli ve şeffaf olarak aktarımlarının sağlanması adına düğüm denilen yapılar blokzincir üzerinde kullanılmak üzere tasarlanmıştır.
Voiceloco adında 2013 yılında güney kore’de kurulan bir şirket vanta’nın arkasındadır.bu firma sesli iletişim ve çağrı hizmetleri alanında bir yazılım sağlayıcısıdır. Bu yazılım, Naver, SK Network ve Lotte gibi Güney Kore’nin en büyük şirketlerinden bazıları tarafından kullanılmaktadır.


Gerçek zamanlı ağ nedir?

VANTA Network , gerçek zamanlı ağ iletişimi için uzmanlaşmış bir fikir birliği mekanizması olan PoN-VPBFT’yi kullanacaktır. PoN, her düğümün ağda gerçek zamanlı veri iletimi, işlenmesi ve depolanmasına rekabetçi bir şekilde katkıda bulunmasına izin veren Ağ Kanıtları konsensüs mekanizması anlamına gelir.
bu teknoloji çok çeşitli alanları içine alır.

1- Mesajlaşma, sesli ve görüntülü görüşme Telegram, WhatsApp, Viber

2- gerçek zamanlı video akışı YouTube Live, Periscope, Twitch

3- IoT sensörlerinden toplanan gerçek zamanlı verilerin işlenmesi.

Geleneksel sistemler temel alınarak çözülmesi amaçlanan hedefler nelerdir?

Bant genişliğini arttırırken maliyetleri düşürmek:
Vanta bunu yapabilmek adına, gerçek zamanlı ağların oluşturulmasına öncülük eder.

Sağlanacak Api hizmetlerinin sürekliliğinin garanti olması:
Api hizmetlerini kullanmak merkezi yapıya bağlı kalınması demektir.bu apileri sağlayan şirket hizmetin sürekliliğini kendi insiyatifinde tutmuş olur.bu insiyatifin kötüye kullanılması ya da benzer bir durum verilerin güvenlik ve gizlilik konusunda tehlike altında olduğuna işaret eder.
Vanta ise gerçek zamanlı ağ altyapısı ile merkezi ve sahibi olmayan apilerin kontrolünün bağımsız olması sebebi ile bunu merkeziyetsiz bir ağ çözümü olarak gerekeni yapar.

Kişisel verilerin aktarım ve depolama süreçlerindeki gizlilik
Merkezi sunucular veri güvenliği konusunda her zaman bilgisayar korsanlarının hedefidir.blokzincir teknolojisi kullanılarak yapılacak veri işleme süreçleri hem şeffaf olacak hem de yüksek güvenlikli olacaktır.vanta ağının içersinde barındırdığı düğümler gerçek zamanlı olarak bu güvenliği sağlayacak yeterliliktedir.

Cihazların üreteceği verilere erişim
Vanta ağı hızlı ve yüksek güvenlikli olarak veri gönderip alabilen her senaryoya göre ağları yeniden inşa edebilen yenilikçi bir sistemdir.

Güvenlik

Blokzincir yapılarının dağıtık veritabanına karşılık merkezi sunucularda tutulan veriler bilgisayar korsanlarının her zaman hedefi haline gelmektedir.Vanta kişiler arası veri paylaşımı yaparken kendine has algoritması sayesinde her kullanıcıya verinin bir kısmını yollar.ayrıca şifrelenir.bu veriler daha sonra diğer bilgisayarlarda birleştirilir.böylece veri güvenliği sağlanmış olur verilerin çalınması ya da üzerinde değişiklik yapılması tehlikesi bu şekilde engellenmiş olur.

Ücret:

Vanta’nın kendine has yapısı verileri blokzincir üzerindeki düğüm denen sistemlerde depolar.böylece bilgilerin ulaşılamaz ve şeffaf olması sağlanırken madencilere ödenen paylar ile sistem kendi devamlılığını sağlar.

Api ve sdk sistemi

Vanta platformu üzerinde çalışan geliştiriciler bu sistemin üzerinde çalışacak uygulama tasarlayabilirler.platform belirli bir başarı düzeyini yakalamış geliştiricilerin sistem üzerinden para kazanmasını sağlar.

Kullanım alanları:

Günümüzde Online oyunlar merkezi sunucu sistemi ile hizmet vermeye çalışmaktadır.bu hizmet verilmeye çalışılırken sunucuya olan coğrafi konum uzaklığı hizmet kalitesini de kötü yönde etkiler.oyun şirketleri vanta sayesindebu coğrafi konum uzaklığına bağlı olarak yaşanacak hız sorunlarını aşabilir.elektrik kesintisi ve hız sorunu en başta yaşanabilecek sorunlar olduğu göz önüne alındığında vanta oldukça cazip bir seçenek olacaktır.
Vanta ekibi tarafından tasarlanan Prof of Network sistemi ile ağ içersindeki düğüm bir tanesi rastlantısal olarak seçilir.bu seçilen düğüm ile değişik saldırılar en başından önlenmiş olur.


Vanta’nın getirdiği ayrıcalıklar

Geliştiriciler:

Düşük maliyet,ölçeklenebilir yapı,güvenlikten ayrılmadan gerçek zamanlı iletişim hizmetlerinin tasarlanması

Kullanıcılar için;

Gizlilik ve veri güvenliği konusunda garanti.bu garanti ile kaliteli hizmetleri ücretsiz olarak kullanmak

Kurumsal kullanıcılar:

Farklı kurumlar arasında blokzincir tabanlı iletişim ağının kurulabilmesi

TOKEN ve ICO Bilgisi:

Token Adı: VANTA
Token Sembol: VNT
Platform: Ethereum
Tip: ERC20
Fiyat: 0.00088 USD
Kabul Edilen Paralar: ETH, BTC
Hardcap: 15.000.000 USD
Toplam arz: 56.2 milyar VNT
Satılacak Token: 19.670.000.000 (35%)

Sonuç Olarak

Samsung, Oracle , Microsoft HP, gibi firmalarda çalışmış başarılı üyeleri bünyesine katan bu proje oldukça ayrıntılı ve kendine ait özellikleri olan bir arayüze sahiptir.
Bir çok araştırma kurumu,profesör ve matematik bilimciler tarafından geliştirilen hanyang üniversitesi’ninde dahil olduğu ayrıntılı bir iş planı olan bu proje mutlaka değerlendirilmelidir.ekip üyelerinin microsoft oracle samsung gibi şirketlerde deneyiminin olması ayrıca dikkat çekici bir özellik olarak durmaktadır.

FAYDALI BAĞLANTILAR:

Website: https://vanta.network

Whitepaper: https://vanta.network/doc/VANTA_White_Paper.pdf

ANN Thread: https://bitcointalk.org/index.php?topic=5095100

Telegram: https://t.me/vantanetwork

Facebook: https://www.facebook.com/vantanetwork/

Twitter: https://twitter.com/vantanetwork

Medium: https://medium.com/vantanetwork

Reddit: https://www.reddit.com/r/vantanetwork/

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/vantanetwork

Author:
Bitcointalk Username: avalonn
Bitcointalk Profile Link: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=1176993
ETH adress: 0x7a244D040E5F2DCcA793BAca45944859e1B09373

0

Publication author

offline 6 months

nefronil

0
Comments: 0Publics: 5Registration: 01-01-2019
Authorization
*
*
Войти с помощью: 
Registration
*
*
*
Войти с помощью: 
Password generation